Co to VMware i jakie ma oprogramowania?
Wirtualizacja to wykorzystywany w wielu czynnościach i mający liczne zalety mechanizm, który pozwala na wydzielenie zasobów sprzętowych w celu postawienia nowego, całkowicie niezależnego systemu operacyjnego w ramach już istniejącego. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oprogramowania, takiego jak np. VMware, które opisujemy w poniższym artykule. Dowiedz się więcej o jego działaniu i funkcjonalności.
Zastosowanie i komponenty oprogramowania VMware
VMware to firma z siedzibą w Palo Alto w USA w stanie Kalifornia, która została założona w 1998 r., a jej produkty obejmują oprogramowanie przeznaczone do wirtualizacji i należą do najpopularniejszych oraz najwyżej ocenianych w swojej kategorii. Dzięki nim możliwe jest tworzenie dowolnych maszyn wirtualnych niezależnie od funkcji, jaką mają pełnić. Aplikacje VMware gwarantują bardzo rozbudowane możliwości konfiguracyjne, a jednocześnie są relatywnie proste w obsłudze, co przekłada się na ich powszechne zastosowanie przez firmy i osoby korzystające z wirtualizacji.
VMware obsługuje wszystkie możliwe typy wirtualizacji dowolnych zasobów, którym może ona podlegać, a więc:
- pamięć,
- procesor,
- sieć,
- oprogramowanie,
- serwer.
Podstawą oprogramowania VMware jest platforma vSphere, na której bezpiecznie instaluje się aplikację vCenter Server służącą jako centralny moduł do zarządzania wirtualnymi środowiskami, a także serwer ESXi hypervisor i narzędzie vSphere Client przeznaczony do zarządzania ESXi i vCenter. Z poziomu vCenter można włączać, modyfikować, wyłączać, łączyć i w inny sposób administrować wirtualizacjami. Innym elementem oprogramowania może być m.in. VMware Converter, który odpowiada za przenoszenie istniejących systemów do środowiska wirtualnego. Z kolei narzędzie VMware OS Optimalization Tool służy do dostosowywania działania systemów operacyjnych Windows do czynności związanych z wirtualizacją, podczas gdy narzędzia vMotion i Storage vMotion pozwalają na migrację maszyn wirtualnych w czasie rzeczywistym
VMware – wiodące oprogramowanie do wirtualizacji
Niezbędnym elementem oprogramowania VMware jest wspomniana platforma vSphere, która składa się z komponentów ESXi, vCenter i Client. Pozostałe składniki należy dobierać zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami użytkownika, dlatego tak ważny jest przemyślany wybór narzędzi tworzących instalację VMware, które powinny odpowiadać określonym celom – tym bardziej, że niektóre aplikacje amerykańskiej firmy są darmowe, a inne płatne.
VMware warto polecić do wszelkiego rodzaju wirtualizacji. To doskonałe narzędzie z powodzeniem wykorzystane na szeroką skalę zarówno przez wielkie korporacje IT, jak i małe firmy. Poza rozbudowaną funkcjonalnością i stosunkowo łatwą obsługą do jego najważniejszych zalet należy elastyczność, która polega na możliwości uniwersalnego dostosowania instalacji do różnych celów w zależności od skali i specyfiki prowadzonej działalności. W razie potrzeby warto skonsultować wybór i zabezpieczenie oprogramowania ze specjalistami w tej dziedzinie, aby mieć pewność prawidłowo wykonanej instalacji.