Czym jest macież dyskowa
Aby nadążyć za potrzebą bezpiecznego przetwarzania wzrastających z roku na rok ilości danych, coraz częściej stosuje się macierze dyskowe. Czym one właściwie są? Z czego się składają? Na czym polega ich działanie? Na te i inne pytania związane z ich konstrukcją, zastosowaniem i wynikającymi z tego zaletami odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest macierz dyskowa
Współczesna gospodarka, ale nie tylko, bo w zasadzie również dużą część życia społecznego we wszelkich jego wymiarach przenosi się do Sieci, co przekłada się na ogromny wzrost ilości przetwarzanych danych. Aby zapewnić możliwość ich bezpiecznego przesyłania i gromadzenia, w wielu miejscach stosowana jest macierz dyskowa. W takim razie co to jest RAID, bo tak inaczej nazywa się omawianą technologię?
Upraszczając, da się ją opisać jako schemat składający się z wielu połączonych ze sobą dysków twardych, co przekłada się na znaczący wzrost dostępnej pamięci operacyjnej oraz prędkości transferu danych. Krótko mówiąc, zastosowanie macierzy pozwala na przetwarzanie dużych ilości informacji w szybkim tempie, a to nie jest możliwe w przypadku zastosowania pojedynczego dysku twardego.
Konstrukcja układu dysków odpowiada warunkom, które spełnia macierz unitarna. Połączenie komponentów może się odbywać na kilka sposobów, m.in. przy użyciu oprogramowania, kontrolera czy specjalnego urządzenia. Efektem jest uzyskanie dostępu do pamięci i przestrzeni dyskowej w różnym stopniu odpowiadającej parametrom wszystkich połączonych elementów na takiej zasadzie jak korzysta się ze standardowego, pojedynczego dysku.
Rodzaje macierzy dyskowych
Technologia RAID jest dostępna na kilku poziomach określonych cyframi od 1 do 6, przy czym istnieje jeszcze poziom 0+1/1+0. Macierze dyskowe RAID różnią się pod względem bezpieczeństwa danych, szybkości działania, możliwości łączenia różnych dysków czy kosztów wdrożenia, co pozwala na precyzyjny wybór takiej technologii, która ściśle odpowiada danemu zastosowaniu i indywidualnym wymaganiom. Przykładem może być mirroring dysków jako jeden ze sposobów zabezpieczenia danych, który nie odbija się negatywnie na prędkości działania.
Zalety macierzy dyskowych
Dlaczego warto zainwestować w macierz dyskową w sytuacji, gdy istnieje potrzeba przetwarzania dużej ilości danych? Oto najważniejsze zalety wynikające z tego rozwiązania:
- szybkość – dzięki połączeniu właściwości wielu dysków i zastosowaniu nowoczesnych technologii transferu danych nawet ich duże ilości mogą być przetwarzane w krótkim czasie,
- bezpieczeństwo – macierze dyskowe RAID obejmują rozwiązania, które zapewniają wysoki poziom ochrony danych,
- duża pojemność – możliwość znacznego zwiększenia dostępnej pojemności dyskowej to podstawowa zaleta, która przekonuje do użycia macierzy dyskowych RAID.
Wszystko to sprawia, że omawiana technologia znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba przetwarzać i gromadzić duże ilości danych w bezpieczny sposób, a więc m.in. w firmach z sektora IT, wielkich korporacjach czy jednostkach administracji publicznej.