Jak wygląda czyszczenia i konserwacja laptopa
Oczywistym jest, że laptop, tak samo jak komputer stacjonarny, wymaga regularnego czyszczenia, gdyż na jego wewnętrznych elementach osiada brud i kurz, a w klawiaturze często znaleźć można resztki jedzenia. W tym poradniku przedstawiamy proste sposoby na usunięcie zabrudzeń z laptopa i opisujemy, w jaki sposób czyścić poszczególne jego elementy i na czym polega jego konserwacja.
Czyszczenie ekranu
Ponieważ ekran laptopa jest matrycą LCD, należy go czyścić w taki sam sposób, w jaki czyści się wszystkie urządzenia wykonane w tej technologii. Mianowicie potrzebna jest do tego zamknięta w pojemniku pod ciśnieniem pianka lub płyn. Jej użycie jest banalnie proste – wystarczy ją zastosować tak samo, jak używa się płynu do czyszczenia okien. Jedyną różnicą, o jakiej musimy pamiętać w porównaniu do przecierania okien, jest fakt, że pianki nie można w żadnym wypadku wypsikać bezpośrednio na monitor laptopa. Może ona bowiem, w wyniku różnych czynników fizycznych przedostać się pod ekran i uszkodzić wewnętrzną konstrukcję komputera. Dlatego najpierw zawsze należy rozprowadzić ją na szmatce i dopiero potem przecierać ekran.
Czyszczenie klawiatury
Korzystając z komputera przenośnego, niezależnie od tego czy spożywamy przy nim napoje i posiłki, czy też nie, we wnętrzu jego klawiatury po pewnym czasie pojawia się różnego rodzaju brud. Najprostszymi i jednocześnie bezpiecznymi metodami czyszczenie laptopa jest w tej sytuacji użycie sprężonego powietrza lub odkurzacza o małej końcówce ssącej. W żadnym wypadku nie wolno czyścić klawiatury płynami, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia jej mechanizmów i w efekcie sprawić, że przestanie działać.
Jeżeli chodzi o brudne klawisze klawiatury, to można je wyciągnąć i umyć pojedynczo każdy z nich szmatką z płynem. Po wyschnięciu łatwo można je dopasować z powrotem do klawiatury przy użyciu klawiatury ekranowej, która ma taki sam rozstaw klawiszy, jak wszystkie klawiatury Qwerty. Dla lepszego efektu i usunięcia większej ilości bakterii z klawiatury, polecamy także przecierać jej przestrzenie między klawiszowe bardzo lekko zmoczonymi w spirytusie patyczkami do uszu.
Odtwarzacz płyt
Jeżeli na laserze, który znajduje się w odtwarzaczu, osiądzie zbyt duża warstwa kurzu, laptop może mieć problemy z prawidłowym odczytywaniem płyt. Dla wyczyszczenia napędu niezbędna jest płyta czyszcząca, która może wyglądać jak okrągła gąbka lub jak zwyczajna płyta CD z przyklejonym pędzelkiem.
Czyszczenie układu chłodzenia
Regularna konserwacja laptopa powinna obejmować również układ chłodzenia. Czyszczenie wiatraka i innych jego elementów wpływających na utrzymanie prawidłowej temperatury pracy urządzenia jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa i wydajności działania. Aby przeprowadzić czyszczenie układu chłodzenia, należy rozkręcić obudowę i sprężonym powietrzem usunąć z jego komponentów. Niezbędna jest także nowa pasta chłodząca do laptopa – jej zastosowanie pozwala na skuteczne i bezpieczne czyszczenie procesora.
Ponieważ wszystkie wymienione powyżej czynności wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi i posiadania wiedzy na temat działania komputerów, w razie potrzeby warto powierzyć czyszczenie laptopa fachowcom.