Na czym polega wirtualizacja systemów
Jeśli interesuje Cię tematyka wirtualizacji systemów, w niniejszym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat. Dowiedz się, co to jest wirtualizacja, jak ją włączyć, co jest jej możliwym zastosowaniem i jakie są programy przeznaczone do jej wykonywania.
Wirtualizacja systemów – co to jest
Standardowo komputery są wyposażone w jeden system operacyjny, np. Windows, Linux czy macOS, jednak istnieje bezpieczny i sprawdzony sposób na uruchomienie drugiego systemu na jednym komputerze, a jest nim właśnie wirtualizacja. Mechanizm ten polega na wydzieleniu w ramach jednej maszyny określonych zasobów sprzętowych (procesora, pamięci i sieci) w celu utworzenia nowego, całkowicie niezależnego środowiska, nad którym użytkownik ma pełną kontrolę i które w żaden sposób nie wpływa na właściwy, pierwotny system. Dzięki temu powstaje zatem niejako system w systemie, co umożliwia np. posługiwanie się Linuxem w Windowsie. W takim razie co jest możliwym zastosowaniem wirtualizacji systemów?
W jakim celu stosuje się wirtualizację systemów
Jedna z podstawowych funkcji to wirtualizacja serwerów. Polega ona na tym, że z jednego serwera tworzy się wiele kolejnych bez potrzeby fizycznego zastosowania dodatkowych maszyn, co znacząco zmniejsza koszt serwera. Wirtualizacja sprzętowa cieszy się popularnością także jako metoda bezpiecznego testowania oprogramowania, ponieważ pozwala na sprawdzenie, jak działają aplikacje czy systemy bez konieczności ich instalowania w pierwotnym systemie. Istnieje także możliwość wirtualizacji sieci w celu jej rozdzielenia na dużą liczbę kanałów, jak również pamięci masowej, tak udostępnić ją wielu użytkownikom. Z kolei wirtualizacja pulpitu służy do usprawnienia centralnego zarządzania i dzielenia się zasobami.
Programy do wirtualizacji
Jak włączyć wirtualizację sprzętową? Kluczowe jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które na to pozwala. Wśród najpopularniejszych systemów wykorzystywanych w tym celu stosuje się m.in.:
- Vmware,
- VirtualBox,
- Virtual PC,
- oVirt,
- Hyper-v,
- Docker,
Wybór konkretnego oprogramowania zależy od zainstalowanego pierwotnie systemu operacyjnego oraz indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Wymienione powyżej aplikacje różnią się funkcjonalnością i ceną – niektóre są mniej rozbudowane i darmowe, a inne bardziej profesjonalne i płatne.
Jak włączyć wirtualizację sprzętową
W zależności od systemu operacyjnego i zastosowanego oprogramowania wirtualizacja sprzętowa może zostać przeprowadzona zarówno za pośrednictwem interfejsu graficznego po uruchomieniu danej aplikacji, jak i poprzez wiersz poleceń. Pod warunkiem, że komputer w ogóle wspiera mechanizm wirtualizacji, zarządzanie nią jest możliwe także z poziomu BIOS-u, gdzie można ją uruchamiać i wyłączać (funkcja dostępna w ustawieniach zaawansowanych BIOS-u). W niektórych komputerach wirtualizacja sprzętowa jest domyślnie wyłączona, w związku z czym konieczne staje się jej uruchomienie właśnie w BIOS-ie.