oVirt – potężne środowisko do wirtualizacji
Rozważając wybór oprogramowania do profesjonalnej obsługi wirtualizacji, najczęściej bierze się pod uwagę komercyjne rozwiązania firm VMware i Microsoft. Tymczasem istnieje darmowy projekt, który jest dystrybuowany na otwartej licencji dający podobne możliwości jak płatne produkty. Mowa o oVirt – oprogramowaniu, które omawiamy w poniższym artykule.
Zastosowanie i funkcjonalność oVirt
oVirt pozwala na tworzenie wirtualizacji i wszechstronne zarządzanie nimi. Oprogramowanie bazuje na libvirt, a pierwotnie zostało stworzone z myślą o platformie Red Hat Enterprise Virtualization, jednak można je uruchomić także w innych środowiskach. Za pomocą oVirt da się wykonywać najważniejsze operacje związane z wirtualizacjami, a więc zarządzanie hostami, administrowanie sieciami logicznymi, obsługiwanie istniejących projektów i tworzenie nowych czy dzielenie i udostępnianie pamięci dyskowej.
Funkcjonalność oprogramowania od Red Hat obejmuje m.in.:
- tworzenie nowych maszyn wirtualnych i ustalanie ich właściwości,
- wykonywanie kopii migawkowych i możliwość ich przywracania,
- generowanie szablonów nowych maszyn, tak aby każdy kolejny powstający projekt spełniał określone wymagania,
- kopiowanie projektów,
- migracja między hostami.
Jak widać, możliwości oVirt nie odbiegają od funkcjonalności najpopularniejszych, płatnych platform do wirtualizacji. Występują jednak również pewne ograniczone, które trzeba brać pod uwagę, a mianowicie pojedyncza maszyna może mieć przypisanych nie więcej niż 240 procesorów i pamięci w maksymalnej ilości TB – dowolna może być natomiast liczba administrowanych maszyn. Nawigację w oVirt ułatwia czytelny interfejs graficzny składający się z panelu administracyjnego przeznaczonego do zarządzania zasobami i narzędzia VM Portal, które odpowiada za obsługę maszyn wirtualnych udostępnionych użytkownikom. Kolejną zaletą oVirt jest możliwości obsługiwania przez hosty danych udostępnionych w ramach technologii FC, NFS, iSCSI, POSIX i Gluster
Oprogramowanie może współpracować z hiperwizorami KVM, Xen oraz VirtualBox korzystającymi z serwerów z systemami CentOS, Fedora lub Linux. oVirt ponadto wspiera technologię cloud computing, umożliwiając tworzenie wirtualnych przestrzeni z wykorzystaniem modelu chmurowego. Ogólnie rzecz biorąc, to jedno z najlepszych darmowych narzędzi, których zadaniem jest wirtualizacja serwerów Linux. Co ważne, wdrożenie oVirt przebiega sprawnie również w przypadku przejścia z innego oprogramowania, jak np. VMware, Microsoft czy Xen. Łatwość migracji wynika z zastosowania specjalnego narzędzia virt-v2v, które pozwala na konwersję wirtualnych maszyn do formatów odpowiadających standardom libvirt.
oVirt to projekt typu open source, nad którego rozwojem pracuje cała społeczność programistów przy wsparciu firmy Red Hat. Dostępność API umożliwia wdrażanie własnych rozszerzeń, a darmowa dystrybucja sprawia, że bez wątpienia warto zastanowić się nad implementacją tego oprogramowania. Na ten krok zdecydowały się już takie instytucje jak lotnisko w Brukseli czy Uniwersytet Stanu Floryda, które do wirtualizacji maszyn wykorzystały oVirt zamiast komercyjnych rozwiązań.